Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Imprezy

8 maja 2019 r.
13:08

To impreza, w której uczestniczy 100 tysięcy osób. Program wydarzeń Nocy Kultury 2019 w Lublinie

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
104 9 A A

Staromiejska ul. Olejna będzie główną gwiazdą tegorocznej Nocy Kultury (1/2 czerwca) i właśnie tu powinno być najwięcej atrakcji do fotografowania. Podczas nocnych spacerów będzie można także wstąpić na koncert wirujących szklanych kloszy, albo popatrzeć na egzotyczne kwiaty z probówki. Co jeszcze nas czeka?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Artyści nie rozstają się z tradycją dopieszczania jednej, wybranej ulicy, która na co dzień nie przyciąga zbytnio uwagi. W tym roku padło na Olejną. – Wybraliśmy ją, bo jest kolejną uliczką, na którą się nie chodzi zbyt licznie, więc warto zaprosić tam gości – wyjaśnia Joanna Wawiórka-Kamieniecka, koordynatorka Nocy Kultury.

Co nas czeka na Olejnej? Pierwsza instalacja znajdzie się na początku ulicy, przy skrzyżowaniu z Grodzką. – To będzie olbrzymia, ponad 3-metrowa księga – opowiada szefowa wydarzenia. Na jednej ze ścian powstać ma mural wykonany kredą, a kolejna niespodzianka pojawi się na pobliskim skwerze. – Biurka z maszynami do pisania czekającymi na dłonie gości Nocy Kultury.

Nad głowami przechodniów zawisną lampiony w kształcie liter. – Trzy różne alfabety, które przenikały przez miasto: alfabet łaciński, cyrylica i hebrajski – mówi artysta-plastyk Jarosław Koziara, który co rok ozdabia Noc Kultury swymi lampionami. Raz były to suknie nad Żmigrodem, raz ryby nad Rybną, innym razem balony nad Grodzką. Tym razem będą litery.

W tym roku nie obędzie się również bez prac innego artysty, który nieco krócej niż Koziara, choć równie skutecznie ukorzenia się w Nocy Kultury. Mowa o Pawle Adamcu, który zachwycał już przechodniów ukwieconą Bramą Rybną, albo czarował zapachami ziół w wąziutkiej ul. Ku Farze. Teraz wziął na warsztat egzotyczne kwiaty, które będą zwisać z jednego z balkonów na pl. Po Farze. – Będzie to instalacja zawierająca w sobie szklane probówki – zdradza Adamiec, który szykuje jeszcze kilka innych niespodzianek.

Po niezbyt oczywistych miejscach porozmieszczane będą tym razem sceny muzyczne. Jednym z tych miejsc będzie balkon Wydziału Politologii UMCS, skąd ma rozbrzmiewać mieszanka polskiej muzyki rozrywkowej z jazzem i bigbitem. Z balkonu Trybunału Koronnego popłynie grana na żywo muzyka klasyczna, na koncert fortepianowy będzie można wstąpić do jednej z bram przy Archidiakońskiej, zaś na tańce można się wybrać na pl. Litewski. Kolejna scena muzyczna stanie na dachu dawnych Tarasów Zamkowych, gdzie można się spodziewać takiej egzotyki jak Litwinów grających kompozycje inspirowane jazzem… brazylijskim i cygańskim.

Niecodziennym widowiskiem ma być koncert na instrumencie zwanym harmoniką szklaną. Co to takiego? Skrzynia kryjąca kilkadziesiąt obracających się szklanych mis. Muzyk wydobywa z nich dźwięk poprzez dotyk wilgotnymi palcami. Efekt będzie można usłyszeć na klasztornym wirydarzu dominikanów.

Po sąsiedzku, na placu przy dawnej siedzibie Teatru Andersena będzie wystawiany kilkuminutowy spektakl, jeden z wielu wpisanych do programu tegorocznej Nocy Kultury. Będzie też widowisko wykorzystujące… silikonowe figurki umieszczane na rzutniku, albo spektakl tworzony przez artystów, którzy mają wciągać do występu przypadkowych przechodniów. Wiadomo, że zaczną na pl. Po Farze, ale nie wiadomo, gdzie skończą.

W tym roku Noc Kultury ma być rozpięta między pl. Litewskim, Starym Miastem, pl. Łokietka, browarem przy Bernardyńskiej i Błoniami obok Zamku, chociaż z atrakcji zaplanowanych na Błoniach organizatorzy robią jeszcze tajemnicę. Niespodzianką nie jest to, że z ruchu wyłączona zostanie jezdnia przed Bramą Krakowską i że więcej będzie kursów nocnych linii, bo miasto, jak zwykle, szykuje się na oblężenie.

– Liczba osób uczestniczących w Nocy Kultury to około 100 tys., jedna czwarta to osoby spoza Lublina – mówi prezydent miasta Krzysztof Żuk. – 95 proc. jest zadowolonych z Nocy Kultury i chce uczestniczyć w niej dalej – dodaje Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta ds. kultury.

Wszystkie atrakcje, których jest znacznie więcej, niż wymieniliśmy w tym tekście, będą bezpłatne.

Programowy spis wydarzeń:

Sztuki wizualne

Słowo daję | ulica Olejna | 19.00-2.00

Głównym bohaterem MiastOpowieści zostanie ulica Olejna. Słowo daję to zaproszenie w świat książek, słów, maszyn do pisania i liter. Znajdziemy tam gigantycznych rozmiarów książkę (Seweryn Chwała i Marcin Błach), biurka z maszynami do pisania, czekającymi na dłonie gości Nocy Kultury czy kredal Dobre Słowa – wielkoformatowy rysunek kredą na ścianie budynku (Joanna Szymanderska). Będzie można zagrać z alfabetem i poznać poezję Stanisława Dróżdża (Zachęta). Zobaczymy książkę uszytą przez Wiolettę i Łukasza Stafińskich – INNE formy. Usłyszymy M.A.N.I.T.O.U. (Małe Acz Niebanalnie Intrygujące Teksty O Uniwersum). Między budynkami zawisną wielkie litery-lampiony z trzech alfabetów – łacińskiego, cyrylicy i hebrajskiego (Jarosław Koziara). Poznamy literę A, która zwichnęła nóżki (Kamil Stańczak). Exprimere Studio by Damian Bakalarz wyświetli na ścianie budynku wiersze młodych lubelskich poetów. Fundacja Dwa Ognie przypomni, o co chodziło w złotych myślach. Nie zabraknie też Domu Słów i palindromów. To nie wszystkie atrakcje. Niespodzianki na Nocy Kultury są wskazane, dlatego warto tam zajrzeć, żeby samemu odkryć wszystkie tajemnice. To będzie wspaniały spacer, przecież daliśmy słowo!

Katarynka CabaretMechTheater | Rynek przed Trybunałem | 19.00-0.00

Melodia starej kołysanki zabrzmi na Starym Mieście i przypomni nam historię o królewnie, którą myszka zjadła. Teatrzyk-pozytywkę, jedyny w swoim rodzaju obiekt grający i opowiadający znaną historię o królu, paziu i królewnie, zaprojektował i wykonał Piotr Kloc.

Kubiczne lampiony – Wzory pogranicza | Plac Łokietka | 19.00-2.00

Symbolika, zapis historii oraz zwykłych zdarzeń, zakodowane w ludowych haftach chust i koszul stanowią inspirację i punkt wyjścia tego cyklu. Na 7 sześcianach zobaczymy graficzną adaptację i współczesną interpretację sztuki i rzemiosła zapisanego na pereborach oraz zdobieniach odzieży mieszkańców pogranicza. Za projekt odpowiada Inicjatywa LWL.

Kwiaty z probówki | Grodzka 7 – balkon | 19.00-2.00

Roślinny projekt wykonany przez zespół florystów pod kierunkiem Pawła Adamca. Z balkonu kamienicy przy ul. Grodzkiej 7 zwisać będzie kilkadziesiąt szklanych probówek, do których trafią egzotyczne gatunki roślin ciętych. Magia żywych kwiatów znowu opanuje Stare Miasto!

Teatr

Lightspektakl Momenty | Plac Dominikański | 22.00, 23.00 oraz 0.00

Lightspektakl to spektakl light bo lekki, świetlny, krótki – dokładnie jak moment przeżywania małej opowieści o szczęściu, w której ciało, cień i projekcje stają się jednym. Niezwykle wyjątkowe w tym spektaklu jest, że akcja przedstawienia będzie odbywała się naprzemiennie lub równolegle na trzech planach: na scenie, ekranie i za ekranem. Za reżyserię i scenariusz spektaklu, który powstał na podstawie wypowiedzi mieszkańców, odpowiada Joanna Lewicka.

#chybanieja | Centrum Kultury | 21.00

Artur Pałyga – dramatopisarz i Paweł Passini – reżyser, chcą spojrzeć na postać Judasza z wielu stron. Punktem wyjścia dla pracy twórców były różne warianty opowieści biblijnej. W publicznej pamięci została relacja ewangelisty Mateusza, który pisał, że Judasz zwrócił srebrniki kapłanom, po czym się powiesił. Piotr w Dziejach Apostolskich pisze, że Judasz żadnych pieniędzy nie zwracał, kupił za nie ziemię i zginął w wypadku. Z kolei jeden z ojców Kościoła, Papiasz, twierdzi, że Judasz roztył się tak bardzo, iż nie mógł przejść tam, gdzie wóz swobodnie przejeżdżał. Skąd te różne wersje? Dlaczego wyparliśmy inne świadectwa? Jak wyglądała rzeczywistość?

Lubelsko-wileńska Noc Kultury

W ramach obchodów 450-lecia podpisania Unii Lubelskiej, czeka nas spotkanie ze specjalnie na tę okazję zaproszonymi artystami z Wilna. Noc Kultury jest częścią obchodów tego wielkiego święta obu narodów:

Psilicone Theatre | Grodzka 7 – patio | 21.30 oraz 23.30
Na patio kamienicy przy ul. Grodzkiej 7 dwukrotnie wystąpi litewski Psilicone Theatre ze spektaklem „Reject your soul”, któremu będzie towarzyszyć muzyka na żywo. Spektakl oparty jest na baśni O. Wilde'a „Rybak i jego dusza”. Fascynująca i wzruszająca historia miłosna prowadzi do walki między Duszą a Sercem o kontrolę nad ciałem Rybaka.

Arrived | Plac po Farze | 19.00 oraz 21.00

Arrived to artyści teatralni z Wilna, choć sami o sobie mówią, że przybyli z przeszłości. Wydają się być błogo naiwni i chętni do pomocy wszystkim i wszędzie. Mają obsesję na punkcie porządku, starając się skrupulatnie uporządkować miasto, jego mieszkańców i każdą rzecz, która przyciąga ich wzrok. Zaskakują przechodniów swoim zabawnym zachowaniem, prowokują i rozśmieszają, tworząc absurdalne i surrealistyczne sytuacje. Muzyka słyszana z ich walizek jest jedyną wskazówką, skąd pochodzi tych dwoje obcych ludzi.

The Schwings | VIVO! Lublin | 21.00

Zespół grający vintage swing oraz jazz nowoorleański, pochodzący ze stolicy Litwy, Wilna. Grupa została założona w 2011 roku przez legendarnego muzyka jazzowego i multiinstrumentalistę Remisa Rančysa. Schwings szybko zyskały popularność na litewskich festiwalach jazzowych, klubach i imprezach tanecznych typu lindy hop. Początkowo grając złote standardy swing, brazylijskiego i cygańskiego jazzu, zespół zaczął nagrywać własne oryginalne kompozycje.

Noc Kultury odbędzie się także na Litwie, 14/15 czerwca, a z okazji obchodów, Litwini znajdą w programie elementy lubelskiej odsłony tego festiwalu. Publiczność wileńska zobaczy balony Jarosława Koziary i Pauliny Kary, light spektakl Momenty w reżyserii Joanny Lewickiej oraz ceramiczne kamieniczki, fragment glinianej makiety Lubelskiego Starego Miasta.

Muzyka

Jazz na dachu VIVO! Lublin! | VIVO! Lublin | 20.00-23.30

Po raz kolejny uczestnicy Nocy Kultury będą mieli okazję wziąć udział w niepowtarzalnym spektaklu muzycznym na dachu VIVO! Lublin. W tym roku ze sceny na dachu popłynie jazz. Podczas wieczoru usłyszymy trzy składy muzyczne. Pierwszy złożony ze studentów kierunku Jazz i Muzyka Estradowa UMCS – Made in #jazzUMCS. Kolejnymi wykonawcami będą goście z Litwy – The Schwings, którzy zaprezentują własne kompozycje inspirowane złotymi standardami brazylijskiego i cygańskiego jazzu. Gwiazdą wieczoru będzie Jazz Band Młynarski-Masecki, który przeniesie nas w świat tańca i wzruszeń odwołując się do starej tradycji polskich orkiestr jazzowych międzywojnia.

Roztańczony Plac Litewski | Plac Litewski | 19.00-2.00
Miłośnicy tańca na Placu Litewskim będą mogli przetańczyć całą noc! Znajdziemy tam specjalną podłogę, na której swoje umiejętności w tańcu ludowym zaprezentują Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Lubelskiej i Zespół Ludowy Sławiniacy. Zatańczymy też hawajski taniec hula z Fundacją Świadomego Wsparcia. Spróbujemy tanga, salsy, flamenco i swingu. Partnerami strefy są Szkoła Tanga Argentyńskiego Tango Paraiso, SALSA ME, Flamenco Inaczej oraz Swingin’ Lublin

Scena na balkonie Politologii | Plac Litewski – Pałac Lubomirskich | 19.00-0.00

Architektura gmachu Politologii UMCS wręcz zaprasza do działań artystycznych, dlatego na balkonie budynku wystąpią Eddie Hai, Złote Twarze Live Band i Maciejowa Kapela. Gwiazdą sceny będzie Tom Encore. Jego Skarby to unikatowa, retro-futurystyczna ścieżka dźwiękowa miasta. Zanurzona w głębokiej tradycji polskiej muzyki rozrywkowej, jazzowej i big-beatowej, ale czerpiąca również z nagrań terenowych, sampli z kronik filmowych i fragmentów kinematografii. Występ szczególnie ucieszy fanów Jona Hopkinsa lub Ireny Santor, Bonobo albo Jerzego Miliana.

Występom muzycznym będzie towarzyszyła tworzona na żywo przez Bartłomieja Polaka wizualizacja wyświetlana jednocześnie na ścianie budynku.

Scena na balkonie Trybunału | Trybunał Koronny | 20.00-0.00

Balkon Trybunału Koronnego stanie się sceną, z której popłyną dźwięki klasycznej muzyki. Usłyszymy skrzypce, saksofon, trąbkę i wiolonczelę. Za program odpowiada Filharmonia Lubelska i Szkoła Muzyczna im. T. Szeligowskiego.

Miejski maraton fortepianowy | Archidiakońska 1 – brama | 19.00-23.00

Uczniowie Szkoły Muzycznej I i II st. im. T. Szeligowskiego, a następnie pianiści z Wydziału Artystycznego UMCS ożywią muzyką jedną ze staromiejskich bram. Usłyszeć będzie można najpiękniejsze dzieła muzyki fortepianowej, od Bacha do współczesności. Zabrzmią również znane wszystkim melodie z odrobiną jazzowego zacięcia.

Glass harmonica | wirydarz oo. Dominikanów | 20.15, 22.00 oraz 0.00

To trzeba zobaczyć! To trzeba usłyszeć! Szklana harmonika to podłużna skrzynia na czterech nogach, wewnątrz której umocowanych jest kilkadziesiąt szklanych mis. Za pomocą mechanizmu napędzanego pedałem są one wprawiane w ruch. Jak na tym grać? Muzyk dotyka wilgotnymi opuszkami palców wirujących szklanych kloszy i wprawia je w drganie. Na harmonice zagra Thomas Bloch a towarzyszyć mu będzie Pauline Hass na harfie.

Noc w Browarze | Browar Perła | 19.00-2.00
Teren Browaru Perła otwierają się na Noc Kultury i czekają na wszystkich spragnionych klimatycznej sjesty. Właśnie tam będzie można złapać oddech i zregenerować się w Strefie Foodtruck, zobaczyć instalację Jarosława Koziary i obejrzeć premierę video artu Spacer. Będzie można także zwiedzić Halę Sztuki ze zdjęciami Pawła Miazgi w hołdzie dla Davida Bowiego oraz animacją na półkuli sferycznej Patrycji Turek. Nie zabraknie również zwiedzania zabytkowej Warzelni i Podziemi Browaru Perła. Na zakończenie wieczoru wystartuje afterparty w Klubie Radość.

Eksperyment miejski – nowa kategoria w otwartym naborze

Na szczególną uwagę zasługują projekty, które zostały zgłoszone do programu Nocy Kultury w kategorii Eksperyment miejski. Jest to jedyna i po raz pierwszy ogłoszona nieartystyczna kategoria otwartego naboru. Wśród pomysłów pojawiły się między innymi ogród deszczowy (Grodzka 5a – wejście | 19.00-2.00), warsztaty Mury empatii. O komunikacji w przestrzeni miejskiej (Grodzka 5a – sala widowiskowa | 19.00-21.30), miejski kompostownik (Żmigród 12 | 19.00-2.00), a także pomysł na nową lokalizację stojaka na rowery (Plac Rybny | 19.00-2.00).

Noc Kultury 2018 w Lublinie

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nawet 50 tys. zł za wskazanie sprawcy otrucia

Nawet 50 tys. zł za wskazanie sprawcy otrucia

Od wczoraj środowisko fanów sokołów w Lublinie oraz w Polsce znajduje się w żałobie. Po otruciu Czarta w internecie powstała zbiórka na nagrodę za wskazanie sprawcy tej zbrodni.

 Na strychu urządził sobie plantację marihuany

Na strychu urządził sobie plantację marihuany

Policjanci z Tomaszowa Lubelskiego złapali 28-latka, który na strychu swojego domu urządził sobie plantację marihuany. Mężczyźnie grozi do 3 lat więzienia.

Piękni i Młodzi w klubie Serce [zdjęcia]
foto
galeria

Piękni i Młodzi w klubie Serce [zdjęcia]

Zapraszamy gorącą fotogalerię z imprezy z zespołem Piękni i Młodzi! Tej nocy były ekscytujące przeboje, niezapomniane wspomnienia i wiele świetnej zabawy. Sprawdźcie sami, jak się bawił Lublin.

Majówka 2024: czy sklepy będą otwarte? Co z niedzielą handlową?

Majówka 2024: czy sklepy będą otwarte? Co z niedzielą handlową?

Przed nami długi majowy weekend. Już od środy Polacy będą odpocząć i zrelaksować się. Ale czy zrobią wtedy zakupy? Sprawdzamy.

Rozbujane El Cubano
foto
galeria

Rozbujane El Cubano

Tak się bawi Lublin! Albo grubo albo wcale. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii z imprezy w El Cubano. Jeśli chcecie wiedzieć, gdzie są najlepsze imprezy w Lublinie, to oglądajcie nasze fotogalerie.

Powrót do przeszłości u sołtysa na podwórku
galeria

Powrót do przeszłości u sołtysa na podwórku

Nie dość, że wejście jest za darmo albo za „co łaska”, to jeszcze można każdego eksponatu dotknąć, wziać do ręki, dokładnie obejrzeć, a nawet przetestować. Takie zasady obowiązują w Aktywnym Skansenie w Nowosiółkach, który na własnym podwórku stworzył sołtys.

Wojna w Ukrainie: samoloty sojusznicze wylatywały dwa razy

Wojna w Ukrainie: samoloty sojusznicze wylatywały dwa razy

W związku ze zmasowanymi atakami Rosji na Ukrainę, w nocy z piątku na sobotę dwukrotnie wzbijane w powietrze były polskie i sojusznicze statki powietrzne.

Trzymał narkotyki i pociski artyleryjskie w mieszkaniu

Trzymał narkotyki i pociski artyleryjskie w mieszkaniu

Nawet 8 lat więzienia grozi 31-letniemu mieszkańcowi powiatu lubartowskiego. Mężczyzna w miejscu zamieszkania przechowywał pociski artyleryjskie oraz narkotyki.

Nie ma mocnych na Orlen Oil Motor! [zdjęcia kibiców]
ZDJĘCIA KIBICÓW
galeria

Nie ma mocnych na Orlen Oil Motor! [zdjęcia kibiców]

Kibice przy Al. Zygmuntowskich tym razem mogli trochę narzekać na nudę. Ich pupile szybko rozstrzygnęli kolejny mecz i znowu wysoko pokonali rywali. Tym razem Orlen Oil Motor Lublin wygrał z Apatorem Toruń 53:37. Każdy kibic chciałby jednak mieć takie powody do narzekania. Sprawdźcie, jak w piątkowy wieczór wyglądały trybuny.

Apator Toruń też rozbity. Trzeci mecz i trzecie wysokie zwycięstwo Orlen Oil Motoru Lublin [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Apator Toruń też rozbity. Trzeci mecz i trzecie wysokie zwycięstwo Orlen Oil Motoru Lublin [zdjęcia, wideo]

Orlen Oil Motor Lublin się nie zatrzymuje. Choć show na torze Best Auto przy Alejach Zygmuntowskich skradł w piątkowy wieczór Emil Sajfutdinow, to jego występ dla kibiców gości był tym z cyklu na otarcie łez. Lubelskie „Koziołki” wygrały 53:37, a goście na 15. gonitw byli górą w zaledwie dwóch.

Orlen Oil Motor Lublin - KS Apator Toruń [zapis relacji na żywo]
RELACJA NA ŻYWO
galeria

Orlen Oil Motor Lublin - KS Apator Toruń [zapis relacji na żywo]

Po wysokim domowym zwycięstwie nad ebut.pl Stalą Gorzów Orlen Oil Motor Lublin po raz drugi z rzędu wystąpi przed własną publicznością. O godzinie 20.30 lubelski Koziołki podejmą Anioły z Torunia

Agresja rówieśnicza: jak można rozwiązać problem

Agresja rówieśnicza: jak można rozwiązać problem

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. W piątkowym (26 kwietnia) spotkaniu w siedzibie Urzędu Miasta Lublin udział wzięli dyrektorzy szkół, nauczyciele, wychowawcy, pedagodzy i psycholodzy, którzy na co dzień pracują z dziećmi i młodzieżą

Rockowy Beret
foto
galeria

Rockowy Beret

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z Beretu w rockowym klimacie lat 80's! T.Love, Elektryczne Gitary, Kazik i Kult, Lady Pank itd. – tak pokrótce można streścić listę rockowych zespołów, przy których bawili się goście. Zobaczcie, jak się bawił Lublin!

Ostatnie dni przed maturą. Absolwenci Grabskiego odebrali świadectwa
ZDJĘCIA
galeria

Ostatnie dni przed maturą. Absolwenci Grabskiego odebrali świadectwa

Absolwenci Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie odebrali dziś świadectwa ukończenia szkoły. I choć matura już za kilka dni, kończą szkołę z pozytywnym nastawieniem i nadzieją na dobry wynik z egzaminu dojrzałości.

Tragedia w sokolej rodzinie. "Najprawdopodobniej został otruty"

Tragedia w sokolej rodzinie. "Najprawdopodobniej został otruty"

Po perypetiach w sokolim gnieździe na Wrotkowie myśleliśmy że zapanowała sielanka. Niestety w piątek po południu znaleziono Czarta. Ptak padł, ornitolodzy podejrzewają otrucie.

Kalendarz
kwiecień 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna